Якщо блог має слова Ukrainian і Blog у назві домену, «Український блог» – у заголовку, фізично розміщений у Києві, написаний українською мовою, оформлений у жовто-блакитні кольори, його ключовою темою є українська історія, а аудиторія на 100% складається із українців – тоді можна зі впевненістю сказати, що він належить до української блогосфери. Але чи часто нам доводиться бачити такі блоги?
У сучасному Інтернет-середовищі належність блогів до того чи іншого сегменту всесвітньої мережі прийнято визначати або за територіальною приналежністю, або за самоідентифікацією автора. Таку ситуацію маємо у більшості блогових двигунів (взяти хоча б LiveJournal), де обрана автором національність ставить його в один ряд з українськими, англійськими, російськими, естонськими чи будь-якими іншими блогерами. Наприклад, саме цим критерієм керується Максон Пуговський у своїй статті (півторарічної давності) «Українська блогосфера», коли наводить рейтинг найбільш популярних блог-сервісів серед українських користувачів…
Сьогодні у LiveJournal уже понад 69 тисяч блогів, які належать українським користувачам. Та чи можна беззастережно назвати їх українськими? Звісно ні!
Але якщо ні країна, у якій мешкає автор, ні навіть його самоідентифікація не є визначальним критерієм «національності» блогу, тоді що ж дає нам право називати один блог українським, а інший англійським чи зімбабвійським?
Подібне питання, неодноразово піднімалося (наприклад, у статті «Українська блогосфера. Де ж ти рідненька?») і викликало гарячі дискусії. Проте, остаточної відповіді на нього так і не було знайдено.
Не претендуючи на істину в останній інстанції, давайте спробуємо помислити тверезо:
Чи може «національність» блогу визначатися його географічним положенням (чи місцем проживання його автора)?
Зважаючи на глобалізаційні процеси та «стиснення» світу, яке призводить до розмивання будь-яких рамок та кордонів, ні фізичне розміщення домену, ні країна проживання автора не мають остаточного значення для «національності» блогу. Теоретично, блог, який ви зараз читаєте, міг би знаходитись на китайському сервері. А це повідомлення – публікуватися із офісу у Намібії… Чи перетворило б це мій блог на китайський? А може намібійський?.. Навряд чи!!!
Чи впливає зміст блогу на його «національність»?
Якби зміст блогу був прямо пов’язаний із його «національністю», тоді ми стали б свідками доволі таки цікавого явища. Скажімо – бізнес-тематика була притаманна виключно італійським блогам, блоги з маркетингу цілком і повністю належали шотландцям, про рок-н-рол писали виключно британці, а участь у ІТ-блогах могли брати тільки німці…
Оскільки в реальності ми бачимо зовсім інше – значить жодного безпосереднього зв’язку між змістом та «національністю» блогу не існує.
Дозвольте поділитися своїм ІМХО…
Національність блогу визначається насамперед мовою та ключовою аудиторією блогу!
Українська блогосфера – це в першу чергу україномовна блогосфера. В іншому випадку існує достатньо висока ймовірність, що це частина рунету (чи будь-якого іншого …нету). Принаймні саме україномовність є найочевиднішою (хоч і не завжди достатньою) ознакою українського блогу.
Другою, як на мене, необхідною умовою «українськості» є орієнтованість блогера на українську аудиторію. Думаю – 51% українських відвідувачів буде цілком достатньо для того, щоб вважати блог українським, хоча у різних випадках це число може дещо відрізнятися.
Антискептик!
Для тих, кому подібна класифікація видається не зовсім логічною, і в кого на вустах вже крутиться заперечення: «а як же бути українським блогерам, які пишуть російською?», спробую обґрунтувати своє твердження.
Чому адекватні, а іноді, навіть патріотичні блогери з України використовують у своїх записах російську мову? Причина банальна і зрозуміла для всіх – щоб привабити максимальну кількість відвідувачів! Зараз основною причиною цього є нерозвиненість українського сегменту Інтернету. Якщо для «популярності» ресурсу не вистачає кількості українців – давайте «дотягнемо» до бажаного числа росіянами! Але чи можна говорити про орієнтованість блогера на українську аудиторію при такому підході? І якщо основна частка відвідувачів блогу – росіяни, то чи можна назвати блог українським?..
В принципі, я припускаю, що існують винятки у вигляді російськомовних блогів, які орієнтуються на українську аудиторію і автори яких самі вважають себе часткою української блогосфери. В такому разі все дійсно залежить від самоідентифікації автора.
А яка, на вашу думку, ознака є найточнішим індикатором приналежності блогу до української (російської, англійської чи будь-якої іншої) блогосфери?
P.S.: Hellveen анонсував відкриття нової бібліотеки інструментів для блогерів Blogger Tools. Сподіватимемося, цей проект здобуде прихильність та популярність серед українських блогерів.
Схожі записи
Якщо вам сподобалася стаття, буду вдячний за її підтримку у соціальних мережах (Twitter, Facebook, Google+ та вКонтактє)
Pingback:БлоґоТиждень 17.0 - Blogoreader 2.6 – українська блоґосфера - блоґи, новини, статті, персони ()
Pingback:G3D’s blog » Ефект метелика… Льодохід відбувся… ()
Pingback:my.ukrweb.info УКРВЕБ ІТ веблог ()