Після липневого київського мінікемпу про подкастинг, я вирішив взяти інтерв’ю у ведучого та одного із ключових доповідачів кемпу Анвара. Хто ще не в курсі, Анвар є автором єдиного більш-менш активного українського подкастерського порталу Podcaster.org.ua, а також веде власний блог «Клаптики». Сьогодні він люб’язно погодився розповісти про феномен подкастингу, поділитися власним баченням його перспектив в Україні та пояснити переваги цього формату, як для авторів, так і для слухачів…
З.: Розкажи трішечки про свою мережеву діяльність. Як давно ти займаєшся подкастингом та що спонукало тебе до цієї діяльності?
В.: Привіт, Ярославе! Не буду казати про те, як починав, почну одразу з головного. Podcaster.org.ua на даний момент є одним із основних моїх проектів, який був створений півтора роки тому виключно на власні кошти та на власному ентузіазмі.
Я тоді дуже сильно захопився подкастінгом після того як прочитав статтю про Василя Стрєльнікова в одному айтішному виданні. Тоді ж виникло бажання записати свій перший подкаст, але коли я шукав місце де б його можна викласти, знайшов лише один український ресурс — podcasting.com.ua, який виявився неробочим та російськомовним.
Саме тоді виникла ідея створити власний україномовний подкаст-ресурс де б могли публікуватись україномовні подкастери, який по-моєму тоді й не було. Це був час коли я тільки но перейшов на українську мову, і мені хотілося слухати українські подкасти, але доводилось слухати лише російські, та часи змінились.
З.: Чому саме подкасти? Які переваги такого виду комунікацій перед звичайним текстом чи відео? Навіщо записувати звук, якщо можна скористатись Word-ом?
В.: Подкасти — тому, що це емоції, це не сухий текст, це формат mp3, який підтримує будь-який плеєр, це можливість стати ведучим свого власного шоу, створити mp3-ефір. Певна свобода і водночас, якшо треба — анонімність.
У тексті не вистачає живості, а відео — важче за аудіо. Хоча є й відеоподкасти.
З.: Які перспективи і які перешкоди для розвитку подкастингу в Україні? Що, на твою думку, потрібно зробити, щоб розвиток цієї сфери у нашій країні пришвидшився і чи залежить це від власне подкастерів?
В.: Щоб розвиток цієї сфери пришвидшився, цю сферу треба просто розвивати. Потрібно створити такі умови, щоб слово подкаст розуміла навіть дитина — наприклад як слово «телевізор» або «радіо».
Звісно розвиток явища залежить від подкастерів, але також і від блоґерів, бо вони найближчі до подкастінгу, та й взагалі від усіх небайдужих людей.
З.: Припустімо, я вирішив записати свій перший подкаст (а можливо – цілу серію подкастів), що мені для цього потрібно? Чи кожен може стати подкастером? Скільки це може коштувати?
В.: Моя думка — подкастером може стати кожен, головне хотіти ним стати.
Початкова сума може починатись від 0 за умови якщо у вас вже є комп’ютер та хоча б гарнітура (мікрофон з навушниками). Якщо немає гарнітури, то це 16 гривень. Я про це казав на мінікемпі, і зі мною не погодився Сергій Петренко, який вважає, що все одразу має бути дороге.
Щоб записати подкаст для початку треба окрім комп’ютеру та мікрофону з навушниками, ще й програма для запису звуку на зразок Audacity. До цього міксу додайте бажання і пробуйте писати.
Спочатку буде складно та з часом навчитесь і буде набагато легше. Хоча мені й досі не легко.
З.: Нещодавно у Києві відбувся мінікемп про подкастинг, на якому ти виступав із доповіддю. Які враження від мінікемпу у тебе залишилися? Наскільки корисною, на твою думку, була ця подія для її учасників?
В.: Липневий мінікемп про Подкастінг був своєрідним невеличким проривом подкастінгу в маси. Там було багато людей задіяних у різних медіа (інтернет-портали, радіостанції, ТБ і т.д.). Вони почули, дізнались про подкастінг та більшість з них зацікавилась цим явищем. Після цього, до речі, з’явилося кілька нових подкастів на Podcaster.org.ua — відбувся підйом. Мої враження дуже позитивні, я знаю що ми на правильному шляху.
З.: Які в тебе плани на майбутнє? Чого нам варто очікувати від тенденції подкастингу в Україні? Як плануєш надалі розвивати свій портал Podcaster.org.ua?
В.: Плани на майбутнє великі та глобальні! А у подкастінгу — розвивати портал, додавати нові сервіси, покращувати наявні. В найближчі 2-3 місяці планую зробити редизайн, переробити деякі функції та сервіси, зробити можливість нормального та зручного додавання подкастів на сайт, бо зараз з цим проблеми.
А паралельно шукаю фінансування, спонсора, який би міг вкласти в сайт 6-7 тисяч доларів, що створити повноцінний український подкаст-термінал.
(Чули, спонсори? Якщо раптом хтось хоче долучитися до розвитку українського подкастингу – сума інвестицій зовсім невелика. Вперед! Як блогери так і подкастери вам тільки спасибі скажуть. Я. Ф.)
З.: В тебе, безперечно, є улюблені подкасти та подкастери. Розкажи трішечки про них. Кого можна послухати людині, яка є абсолютним новачком у цій сфері, щоб зрозуміти суть феномену.
В.: Звісно є. Українські подкасти я слухаю всі, але найбільше серед них Друїда. Також раджу послухати Олега Боженка (MrGall), який розповідає про веб розробку та Masterpiecera.
Серед російських слухаю славнозвісного Умпутуна, Василя Стрельнікова, подкаст “Кадры” та підписаний на стрічку українських подкастерів “Made in Ua”.
Для того, щоб зрозуміти суть феномену послухайте мінімум 10 різних авторів, і бажано різних жанрів: новини, щоденники, техніка, музика, тварини, наука і т.д.
Тоді ви побачите наскільки по різному люди говорять та подають матеріал.
З.: Якби ти міг дати абсолютному новачку, який хоче записати свій перший подкаст, три поради, то що це були б за поради?
В.: Три поради: писати, писати і ще раз писати!
Схожі записи
Якщо вам сподобалася стаття, буду вдячний за її підтримку у соціальних мережах (Twitter, Facebook, Google+ та вКонтактє)