Сьогодні я вирішив опублікувати інтерв’ю з доволі відомим автором та блогером, який нещодавно став редактором одного з найпопулярніших та найбільш бажаних для кожного веб-майстра каталогу Інтернет-ресурсів DMOZ. Олег давно вже веде свій персональний блог. І можливо, саме любов до цієї справи спонукала його зробити велике діло – долучитися до створення спеціальної гілки українських блогів у відкритому каталозі. Про це, та багато чого іншого нам розповість сам Олег.
З.: Привіт, Олеже! Розкажи трішки про каталог інтернет-ресурсів DMOZ. Що це таке? В чому його ідея? Чим по суті він відрізняється від сотень тисяч інших каталогів?
В.: Open Directory Project – багатомовний каталог веб-сайтів.
Він підтримується спільнотою редакторів, долучитися до якої може будь-який досвідчений користувач інтернету, мета якого — допомогти спільноті, а не SEO чи заробіток в інтернеті.
Ідея каталогу дуже проста — збирати сайти, корисні для людей (а не для пошукових роботів). Тому існують доволі детальні критерії якості сайтів, за якими і відбувається їх оцінка.
Від інших каталогів він відрізняється принципами побудови та масштабом (конкурувати з ним може хіба каталог Yahoo!, але безкоштовно потрапити до нього майже нереально).
З.: Чому вебмайстри так мріють, щоб їхні ресурси потрапили до DMOZ? Що це їм дає?
Бо їх карма та самооцінка зростає майже до небес (жартую).
Інофрмацією з DMOZ’у користується дуже багато інших проектів (найвідоміший з яких звісно Ґуґл). Присутність в цьому каталозі означає, що сайт якісний і йому можна довіряти (в тій чи іншій мірі). Також це доволі корисно з точки зору SEO але мені цей аспект Дмозу не цікавий.
З.: Розкажи, коли і як ти вирішив стати редактором DMOZ. Це планувалося, чи рішення прийшло спонтанно?
Я хотів стати редактором ще років 2 чи 3 тому. Навіть пару разів починав заповнювати заявку редактора.
Але кожного разу я зупинявся, бо не знав, що і як там писати (ще й англійською мовою).
3 місяці тому я приїхав в США і в процесі пошуку роботи мені часто доводиться відповідати на подібні питання (наприклад тиждень тому в San Diego Zoo мене запитали, чому я хочу працювати саме у них).
Потім, коли я в черговий раз зайшов на Дмоз, я подумав, а чому б мені нарешті не подати заявку.
Заповнив форму, підтвердив е-пошту і за тиждень мені прийшов лист з повідомленням, що я став редактором.
З.: Поділися будь-ласка трішки робочими буднями редактора. Які розділи ти редагуєш? Що входить в твої обов’язки?
Я став редактором розділу World/Ukrainian/Відпочинок/Гумор
Коли я прийшов, в розділі було 5 сайтів і ще приблизно 30 сайтів в черзі. Я видалив мертві сайти, додав декілька нових. Решту сайтів з нерозглянутих я або видалив або переніс в World/Russian (бо вони були російськомовні). Зараз я інколи заходжу в Дмоз щоб перевірити, чи не з’явилися нові нерозглянуті сайти в моєму розділі. Але за місяць таких сайтів було лише 2, але вони не відповідали розділу (знову ж таки переніс в World/Russian).
З.: Наскільки мені відомо, у DMOZ-і існує ціла ієрархія редакторів. Як працює ця система? Чи передбачена можливість просування нових редакторів на вищий рівень і що взагалі дає цей «вищий рівень»?
Існують декілька рівнів редакторів:
Greenbuster — новачок, що має всі права редактора, крім додавання сайтів в публічну частину каталогу (це має робити повноцінний редактор). Це чудова можливість стати редактором розділу, якщо у вас відсутній досвід редагування каталогу та відносно малий досвід користування інтернетом. З часом ви можете станете повноцінним редактором. Я цей етап пропустив)))
Editor — редактор, що має всі права у власному розділі: може додавати, вилучати, переіменовувати сайти, створювати підкатегорії, переносити сайти і т.п.
Редактор може заповнювати форму на отримання прав у інших розділах і в нього є більші шанси їх отримати (в порівнянні з кандидатом в редактори).
Editall — редактор, що має базові права в будь-якому розділі Дмозу.
Cateditall — редактор, що має повні права у великому розділі (наприклад World/Ukrainian).
Editall/Catmv — редактор, що має повні права в будь-якому розділі.
CatMod — редактор, що має повні права у великому розділі а також має право розглядати заявки від кандидатів в редактори а також від редакторів на отримання нових розділів.
Meta — редактор, що має повні права в каталозі.
Admin — адміністратор каталогу.
Як відбувається просування далі рівня Editor я ще не знаю, а от рівень Greenbuster я пропустив)))
З.: Дуже цікаво дізнатися, скільки редакторів працюють над українським розділом каталогу?
Такої статистики на сайті я не зустрічав (є лише загальна кількість редакторів — 81841), але доволі простий (для мене) запит в Ґуґлі показав, що над українським розділом працюють приблизно 40 редакторів. Цього дуже мало, тому зараз кількість сайтів в черзі перевищує кількість сайтів в каталозі…
Тому усіх, кому цікавий цей проект, я запрошую стати редакторами. Оберіть розділ, що не містить редактора (а таких розділів в українській частині каталогу більше 800) і подайте заявку. Чим менший розділ, тим більші шанси стати редактором 😉 Заявку необхідно заповнювати англійською мовою, бо її може розглядати метаредактор, що не володіє українською (наприклад мене затвердив метаредактор з Чехії).
З.: Яким повинен бути ресурс (у нашому випадку – блог) для того, щоб він успішно пройшов модерацію і потрапив до каталогу?
Якщо в двох словах, то сайт (чи блоґ) має бути зроблений для людей. Тобто має мати гарний дизайн (не обов’язково унікальний, але не перевантажений банерами на пів екрану з рекламою дівчат з Окружної чи ще чимось подібним), цікавий контент (а от тут унікальність обов’язкова), історію (тобто в каталог не приймуть сайт, якому лише пару тижнів) і т.п. (детальніше читайте в допомозі).
Ще, для успішної (а головне швидкої) модерації дуже важливо правильно вказати назву, опис сайту а також вірно обрати розділ. З останнім пунктом часто виникають проблеми, бо багато людей не знають різниці між словами Ukraine та Ukrainian (відповідно Україна та українська мова). Український розділ в Дмозі називаєтся Ukrainian, тобто сайти каталозі діляться в першу чергу за мовою, а вже потім за країною чи тематикою (Вікіпедія функціонує так само). Тому українські україномовні сайти (вибачте за тавтологію…) слід додавати в World/Ukrainian, українські але російськомовні в World/Russian/Страны и регионы/Европа/Украина, українські але англомовні в Regional/Europe/Ukraine а російські але україномовні (виявляється є і такі) в World/Ukrainian/Країни та реґіони/Європа/Росія.
З.: Чи змінилося твоє ставлення до каталогу за час безпосередньої взаємодії з ним? Якщо так, то що саме змінилося?
Не змінилося, я приблизно все так собі і уявляв. Єдине що виявилось для мене несподіванкою — внутрішній форум Дмозу, де редактори радяться, як правильно модерувати сайти, напрацьовують спільні позиції та правила а також консультують новачків. Нажаль українских розділів там немає, але це і не дивно, враховуючи кількість редакторів українського розділу…
З.: Насамкінець, розкажи, якою ти бачиш свою подальшу співпрацю з цим доволі відомим ресурсом?
Робити далекосяжні плани щодо Editall чи Cateditall я не буду (життя покаже). Зараз я хочу отримати права редактора в декількох цікавих для мене розділах (бо роботи в World/Ukrainian/Відпочинок/Гумор вже фактично немає).
Дякую за увагу)))
З.: І тобі дякую за цікаве та змістовне інтерв’ю!
За підтримки:
Не влаштовує ціна на газ і вже задумуєтесь про електричне опалення? Експерт розповість все, що вас цікавить про електричні котли!
Если вы зависимы не от блога, а от спиртного, или, что еще хуже – наркотиков, тогда вам нужно лечение наркомании!
А здесь будет создание сайта! Когда? Да вот сразу, как только разработчики создадут свой!
Схожі записи
Якщо вам сподобалася стаття, буду вдячний за її підтримку у соціальних мережах (Twitter, Facebook, Google+ та вКонтактє)
Pingback:MrGALL > Блоґ > Інтерв’ю Українській блоґосфері ()
Pingback:Дайджест: зарплати програмістів, конкурент Wordpress, DMOZ, Facebook, Google Zeitgeist, Huffington Post | Watcher ()