У одній з попередніх статей про створення скрінкастів у Camtasia Studio, я побіжно згадав, що цей інструмент дає нам по-суті всі необхідні можливості не лише для кодування, але й для редагування кліпів. Сьогодні я постараюся більш детально розповісти про основні можливості Camtasia Studio, які будуть необхідними практично кожному активному скрінкастеру.
Зокрема, ми поговоримо про те, як:
- змінювати масштаб та параметри видимої області скрінкасту (наближати, віддаляти «екран», змінювати фокус тощо);
- додавати та редагувати звукові доріжки до відзнятого відео (накладати фонову музику, створювати ефекти «затухання», адаптувати гучність тощо);
- змінювати швидкість програвання відео (наприклад, для того, щоб за 10 хвилин показати роботу, яку ви виконували протягом години);
- додавати заставки до відео (наприклад, привітальний перший кадр);
- додавати ефекти переходу (затухання відео, спецефекти зміни кадрів тощо)
Перш, ніж перейти безпосередньо до обробки щойно відзнятого скрінкасту, збережіть проект у Camtasia Studio (розширення .camproj). Це дозволить у майбутньому редагувати проект, не починаючи все з початку.
Зміна масштабу та видимої області у Camtasia Studio
Виберіть вкладку Zoom and pan над шкалою часу (timeline) скрінкасту. При цьому на часовій шкалі з’явиться ще одна стрічка, яка відповідатиме за ефекти масштабу (Zoom) вашого кліпу, як на малюнку, який наведений нижче.
Тепер у вікні параметрів (яке за замовчуванням ви побачите над вкладкою Zoom and Pan) з’явиться скрін відео, навколо якого буде рамка зміни масштабу. Клікніть по шкалі часу в тому місці, де ви збираєтеся змінити масштаб зображення. Ви побачите, що повзунок переміститься у вибрану вами точку. Тепер ви можете збільшити або зменшити видиму область кліпу, перетягнувши рамку масштабу на скріні відео у параметрах. Досягнути того самого можна, ввівши відповідні значення у полях width та height, а також обравши координати нової видимої області.
Можна активувати автоматичне налаштування масштабування, ввімкнувши опцію «Apply smart focus to clips added». Втім, якщо ви хочете отримати максимальний контроль над кліпом, я рекомендую відмовитися від цієї опції і задавати параметри видимої області вручну (коли потрібно підкреслити щось на відео, або коли інтерес для глядача становить незначна частина екрану, на якій можна сфокусуватися, «відрізавши» все зайве).
Додавання та редагування додаткових звукових доріжок у Camtasia Studio. Робота зі звуком
Якщо, записуючи скрінкаст, ви користувалися мікрофоном – тоді перша звукова доріжка вже є на вашій часовій лінії і вона прив’язана до основного кліпу (тобто ви не можете редагувати її незалежно від самого відеоряду). Відв’язати її можна, клікнувши на невеличку блакитну кнопку, поряд з написом Video 1 на таймлайні (спробуй здогадайся). Втім, така дія незворотня, тому користуватися нею варто лише у крайніх випадках. Інакше існує чималий ризик розсинхронізувати відео та звук.
Для того, щоб додати ще одну звукову доріжку, спершу імпортуйте необхідний звуковий файл до бібліотеки вашого проекту (меню File -> Import Media). При цьому щойно імпортований звуковий файл з’явиться просто у меню закладки Clip Bin. Тепер його можна перетягнути на часову шкалу. При цьому ви побачите, що на ній з’явилася ще одна звукова доріжка: Audio 2. Якщо тривалість аудіофайлу не відповідає тривалості скрінкасту, перший можна обрізати, просто «схопивши» за крайній правий контур зображення «хвиль» у таймлайні і зменшивши його до розміру кліпу.
Якщо ви будете використовувати аудіо-трек, як фоновий звук до власної розмови, тоді варто зменшити його гучність (а гучність треку з вашим голосом, можливо, навпаки – збільшити). Для цього виберіть у таймлайні аудіотрек, гучність якого хочете змінити (він підсвітиться блакитним кольором) і перейдіть у закладку Audio. В налаштуваннях будуть опції збільшити гучність (Volume Up) та зменшити гучність (Volume Down). При цьому, як ілюстрація наших дій, розмір «хвиль» на аудіотреку в таймлайні буде збільшуватися або зменшуватися.
Щоб додати ефект «наростання» чи «згасання» звуку, скористайтеся функціями Fade In та Fade Out у меню параметрів, попередньо вибравши потрібну аудіо-доріжку, та встановивши бігунок у бажаному місці. Зверніть увагу також на те, що ви можете змінити тривалість ефекту, перетягуючи синій індикатор «згасання» на самому таймлайні звукової доріжки.
Для того, щоб випадково не пошкодити ті треки, які ви на даний момент не плануєте змінювати – можна «закрити» їх, зробивши недоступними для редагування. Для цього клікніть на зображення замка навпроти вибраного аудіо чи відеотреку у таймлайні.
Зміна швидкості програвання відео
Зміна швидкості програвання відео у Camtasia Studio, на жаль, реалізована не дуже зручно, тому що зміни стають видимими тільки після публікації кліпу. А якщо окрім відео ви записували звук – тоді краще взагалі не користуватися цією функцією, оскільки вона змінить і його швидкість програвання (змінивши до непізнаваності ваш голос і зробивши його кумедним). Окрім того, на таймлайні в реальному часі не відображаються ефекти зміни швидкості, а отже синхронізувати нову тривалість відео з додатковими звуковими доріжками (наприклад, якщо ви накладатимете фоновий звук) буде доволі складно.
Взагалі, змінювати швидкість програвання є сенс лише тоді, якщо ви хочете продемонструвати за короткий час роботу, яка робилася довго. Як приклад такого застосування можете розглянути мій кліп про малювання ефекту вибуху м’ячика у флеші.
Для того, щоб змінити швидкість програвання (сповільнити або прискорити відео), потрібно клікнути правою клавішею мишки по відео-доріжці і у випадаючому меню вибрати опцію Clip speed. Введіть у відсотках швидкість програвання нового відео (наприклад, 200% підвищить її в двічі). При цьому у полі New Clip Duration відобразиться нова тривалість відео. Але майте на увазі, що на самому таймлайні нова тривалість не відображається. Тому просто пам’ятайте, що всі звукові доріжки та інші додаткові треки вам потрібно пристосовувати до нової, по-суті – невидимої, тривалості.
В Camtasia Studia 7-ї версії є ще один прикрий глюк, який робить використання ефекту пришвидшення відео ще більш незручним: при зміні швидкості відбувається розсинхронізація відео та курсора. Це відбувається тому, що курсор у Camtasia Studio є об’єктом самої програми (до нього також можна додавати певні ефекти), а не частиною відео. Щоб уникнути розсинхронізації, потрібно вимкнути ефекти курсора ще до початку запису відео. Для цього в панелі запису відео (Record the Screen) перейдіть в меню Effects -> Options, закладка Cursor і зніміть галочку з опції Make cursor effects editable in Camtasia Studio. Окрім цього, раджу в тому ж меню поставити на мінімум (вимкнути) всі ефекти підсвітки курсора (якщо, звісно, ви не плануєте їх використовувати).
Що ж, будемо сподіватися, що у наступних версіях Camtasia Studio проблема розсинхронізації курсора при зміні швидкості програвання відео буде виправлена, а сама функція стане зручнішою. Втім нею і зараз можна досить продуктивно користуватися, якщо призвичаїтися.
Як додати заставку до відео
На відміну від проблем зі зміною швидкості кліпу, додавання заставки у Camtasia Studio реалізовано дуже зручно і просто. Вам потрібно лише вибрати або створити картинку (у форматі .jpeg, наприклад), бажано, такої ж роздільної здатності, як і роздільна здатність вашого кліпу. Імпортувати її до бібліотеки (File -> Import Media). Та перетягнути картинку на початок (чи будь-яку іншу частину) відеоряду. При цьому зменшена іконка картинки з’явиться у таймлайні.
За замовчуванням картинка знаходитиметься на екрані протягом 5 секунд, але ви можете змінити цей час, розтягнувши або стиснувши об’єкт картинки у таймлайні.
Вставка картинки у кліп може бути зручною, якщо ви хочете створити стандартну заставку для всіх своїх кліпів, де вказувати назву відео чи, скажімо, інформацію про автора, свій ресурс, тощо.
Додавання переходів та спеціальних ефектів у Camtasia Studio
Ще одна досить необхідна, хоч і не до кінця продумана функція Camtasia Studio. Річ у тім, що ефекти можна додавати тільки між кліпами чи між картинками і кліпами (тобто окремими об’єктами) на таймлайні. Наприклад, можна легко додати ефект красивого переходу між щойно вставленою вами картинкою та власне відеорядом. Для цього виберіть закладку Transitions і просто перетягніть вибраний вами ефект з меню опцій на «стрілочку» між двома частинами відео.
На жаль, у Camtasia Studio не передбачено можливості додавання ефектів до самого відео (якщо немає переходу до іншого відео чи картинки). А це, в свою чергу, робить неможливим реалізацію улюбленого для багатьох скрінкастерів ефекту «затемнення» відео в кінці кліпу.
Втім, народні умільці знайшли спосіб «обійти» це обмеження. Для цього потрібно всього лише вставити чорну картинку в кінець кліпу (тривалістю 1 секунда) і використати ефект Fade through black (перехід через затемнення). Як наслідок кліп закінчиться 1-секундною чорною картинкою, якій передуватиме затемнення відео.
Сподіваюся, сьогоднішня стаття була для вас корисною і зробила сворення скрінкастів у Camtasia Studio більш простим та приємним. Вдалих вам ефірів!
С ужасом ожидаете зимы? Теплоизоляция стен – лучшая защита от холода!
В самые грусные вечера не заскучать вам поможет шоу-программа от компании Sweet Art
Схожі записи
Якщо вам сподобалася стаття, буду вдячний за її підтримку у соціальних мережах (Twitter, Facebook, Google+ та вКонтактє)