Автор фотографії:
Болісна реакція Антона (автор блога) на дії “троля”, мабуть, здасться дивною багатьом блогерам, які вже звикли до подібних речей в інтернеті і вважають їх майже нормою. Точнісінько так само, як дехто за норму вважає крадіжку контенту. Втім, для людини, яка безкоштовно ділиться своїми надзвичайно цінними знаннями і робить дуже багато для спільноти така поведінка є не чим іншим, як виявом неповаги. І нормальною її назвати ніяк не можна.
Дії “троля” настільки образили Антона, що він вирішив відключити коментарі для всіх записів (а вони у подібних блогах є дуже суттєвим доповненням до самої статті, і цінної інформації там не менше, а можливо, навіть більше, ніж в тілі публікації).
Чи потрібні блогу коментарі?
Та, власне, згадав цю історію я зовсім не для того, щоб продемонструвати негативний вплив тролів на функціонування блогів, а радше для того, щоб поміркувати, а чи може блог існувати без коментарів?
Моя тверда і безапеляційна думка: “в жодному разі”! Точніше, чисто фізично, блог, звісно, може бути яким завгодно. Але з точки зору його внутрішньої сутності, без коментарів (тобто можливості читача мати швидкий зворотній зв’язок) існування блога неможливе. Адже в такому разі під сумнів ставиться основний принцип веб 2.0.
Я знаю всього кілька блогів, які відмовилися від коментарів або ж існували без них від самого початку. Один з них – надзвичайно популярний і відвідуваний “Personal Development for Smart People” – помітно втратив якість після рішення автора закрити коментування для відвідувачів.
Чому ж коментування має настільки велике значення для блога:
- Коментування доповнює статтю, вдихає у неї нове життя та актуалізує. Буває так, що стаття написана багато років назад, а життя у коментарях триває до сих пір. Це говорить про актуальність (дискусійність) піднятої тематики. При чому цінність коментарів часто багатократно перевищує цінність самої статті. Саме в коментарях вирішуються важливі проблеми та даються відповіді на важливі питання, пропущені в статті.
- Коментування забезпечує формування спільноти. Спільнота вашого блога – це надзвичайно цінний і важливий актив. Можливо, – це найцінніше, що ви можете отримати від блога. І тільки коментарі дають спільноті можливість по-справжньому сформуватися. Адже для того, щоб група читачів перетворилася на спільноту – вони повинні спілкуватися між собою. А де це зробити, якщо не в коментарях до чергової цікавої статті?
- Наявність коментарів дозволяє розвиватися авторові. Якщо ви навчитесь прислухатися до своїх коментаторів – то суттєво вдосконалите свій блог, зробите його кращим і привабливішим для відвідувачів. Численні поради, доповнення, зауваження і навіть критика грають вам на руку. До того ж – це зворотній зв’язок із читачем. Звідки ви знатимете, що подобається йому, а що – ні, якщо не будете з ним спілкуватися?
- Останній фактор психологічний. Блог, який не коментують, дуже важко підтримувати живим. Думаю, з цього правила є виключення, і я навіть знаю кілька таких. Але основний принцип в тому, що якщо вас ніхто не коментує – то вам набагато складніше дізнаватися думку інших про блог. А значить і розуміти – потрібна ваша праця комусь, чи ні…
Зверніть увагу – ваша спільнота на етапі “знайомства” дійсно не має інших місць для спілкування! Адже єдине, що їх об’єднує – це ваш блог. Якщо ви закриєте їм можливість висловлювати свою точку зору – це раз і назавжди поставить хрест на вашій спільноті.
Всілякі там Твіттери та Фейсбуки частково вирішують цю проблему, але основним рушієм до формування спільноти все одно залишаються традиційні коментарі.
Але тут дуже важливо “не перегнути палку” і не стати заручником власної спільноти. Адже в кінцевому рахунку – це ви, а не ваша спільнота, повністю відповідаєте за блог та його концепцію. Зрештою, саме ваш унікальний стиль, підхід до вибору тем та подачі матеріалу привабив читачів. Прислухайтеся до порад, але якщо вони йдуть у розріз з вашими цінностями чи пріоритетами – пам’ятайте, заради чого ви все це робите!
Чи не тому блоги, автори яких раптово відмовилися від коментарів, спершу втрачають якість, потім починають рідше оновлюватися і у більшості випадків – взагалі гинуть…
А ви як вважаєте, чи може існувати цікавий та якісний блог без коментарів?
Схожі записи
Якщо вам сподобалася стаття, буду вдячний за її підтримку у соціальних мережах (Twitter, Facebook, Google+ та вКонтактє)