Спонсор публікації:
Завітайте до культурної столиці України. Гостинні готелі львова привітають вас затишком!
Ось уже більше трьох років я займаюся блогінгом, і до цього у мене ніколи не виникало потреби перевіряти аптайм. В перші місяці існування “Української блогосфери” хостинг іноді глючив, “радуючи” мене нетривалими даунтаймами, а потім ситуація дивовижним чином виправилася.
Втім, взявшись за розвиток ігрового порталу, я вирішив більш серйозно підійти до моніторингу аптайму (uptime) сайтів. Особливо після того, як сьогодні вранці портал чомусь не вантажився. Підтримка, щоправда, відповіла майже миттєво, виправдавшись банальним “Нам потрібно було перезавантажити сервер”. І після цього сайт дійсно дуже швидко “піднявся”. Та на жаль я ніяк не можу перевірити, скільки ж часу він був недоступний.
Downtime – тобто час, коли з будь-яких причин (зазвичай – пов’язаних з хостингом) ваш сайт стає недоступним – це дуже негативне явище, яке ненавидять всі. А аптайм (uptime) – тобто час безперервної роботи (доступності) вашого сайту – один із основних індикаторів, які свідчать про якість хостингу.
В ідеальному варіанті аптайм сервера повинен бути 100%. На жаль, в реальному світі так не буває. Та все ж існують хостинги, які попонують доволі достойний аптайм – 99,99% і вище. Пам’ятайте, що все що нижче 98% – це вже жахливо поганий аптайм і від такого хостера потрібно негайно “змотувати вудочки”.
Чому так важливо моніторити аптайм сайтів?
Згадайте, що ви відчуваєте, коли заходите на улюблений блог, а замість цього бачите щось на зразок “Request timed out. Try again later”. І добре, якщо ваше бажання зайти на сайт було викликане тільки цікавістю. А якщо з цим сайтом у вас тісно пов’язані робочі проекти? Як реагуватимете в такому випадку?
Та навіть якщо лояльні читачі будуть готові пробачити вам короткочасне “падіння” (зрештою, ви ж не винні, що у хостера проблеми), то пошукові механізми, які давно вже відносять показник аптайму до одних із найбільш вагомих критеріїв при ранжуванні, не будуть до вас такими прихильними.
Можна зі впевненістю стверджувати, що якщо ваш сайт щоденно “падає” на 15-20 хвилин (що з точки зору рядового користувача, начебто не так вже й багато), то він ніколи не зможе потрапити у топ-видачу за висококонкурентними запитами. І навпаки, іноді одного тільки зростання аптайму цілком вистачає, щоб ваш сайт почав набагато краще ранжуватися.
Тож, якщо ви не хочете, щоб хостинг за ваші гроші обмежував можливості просування вашого ж проекту, доведеться контролювати, наскільки добре він справляється зі своїми обов’язками. Адже на словах та в рекламних оголошеннях всі хостинги показують стовідсотковий аптайм. На практиці ж такий аптайм фактично не трапляється.
Питання тільки в тому, до якого показника наближається аптайм вашого хостингу – до 99,99% чи до 98%? Про аптайм нижче 98% я краще промовчу. Жоден пристойний хостинг ніколи в житті не дозволить собі такого! Маючи реальну інформацію про аптайм, ви зможете зважено прийняти рішення – підходить вам цей хостинг, чи ні. І якщо вас щось не влаштовує – знайти кращого провайдера або ж звернутися у підтримку з проханням про перенесення серверів.
Як здійснювати моніторинг доступності сайтів?
Практично всі хостинги пропонують власні інструменти моніторингу аптайму. Втім, нам вони, звісно, не підходять. Хостинг не зацікавлений в тому, щоб показувати клієнтам об’єктивну картину, адже що вищим буде його аптайм, то більше буде у нього клієнтів.
На щастя, існує безліч зовнішніх сервісів, які дозволяють моніторити доступність сайтів. І що особливо приємно – можна відшукати чимало по справжньому якісних і абсолютно безкоштовних сервісів для перевірки аптайму. Тож сьогодні я зупинюся на двох безкоштовних сервісах моніторингу доступності сайтів, які сподобалися мені найбільше.
Pingdom
Pingdom – це, мабуть, найпотужніше комплексне рішення для моніторингу доступності сайту, яке окрім того має безліч інших вбудованих сервісів: моніторинг швидкості завантаження, перевірка доступності з різних датацентрів тощо.
Pingdom пропонує як безкоштовну, так і платну (преміум) версію. Нас, звісно, цікавить безкоштовна. А в неї включено все, що потрібно:
- моніторинг доступності з можливістю вибрати частоту перевірки періодом в 1 хвилину! (це означає, що сервіс щохвилини буде перевіряти, чи бува, випадково, не впав ваш сайт);
- можливість налаштувати автоматичне надсилання повідомлень про щойно виявлене падіння серверу на електронну пошту, через SMS чи навіть у Twitter. Кількість безкоштовних SMS, щоправда, обмежена 20-ма. Але, як на мене, можна прожити і без них.
Відмінність безкоштовної версії від платної полягає тільки в тому, що з її допомогою ви зможете моніторити тільки один сайт. Тоді як платні варіанти (а їх два – за $10 та $40) дозволяють моніторити 5 і 30 сайтів відповідно.
Втім, зважаючи на кількість якісних безкоштовних рішень, які дозволяють контролювати аптайм сайтів, платити ми, звісно, не будемо. Саме тому серед десятка інших сервісів я знайшов ще один надзвичайно якісний інструмент моніторингу. Цього разу повністю безкоштовний.
Uptime Robot
Uptime Robot – ще один абсолютно безкоштовний веб-сервіс для моніторингу доступності сайтів. Об’єктивно, він майже нічим не гірший за Pingdom. Єдиний незначний недолік – це частота запитів на доступність сайту. У Uptime Robot такі запити посилаються раз на 5 хвилин (у Pingdom можна налаштувати, щоб надсилалися щохвилини), а значить теоретично сайт може бути не доступний протягом 4 хвилин і сервіс цього не помітить.
Переваг же у Uptime Robot куди більше!
По-перше на один аккаунт можна додати 50 сайтів. Тобто вам точно вистачить місця, щоб додати всі свої проекти. По друге – він точнісінько так само, як і Pingdom вміє надсилати повідомлення про падіння сервера на пошту, в твіттер і на мобільний телефон (щоправда тестова SMS-ка на мій мобільний так і не дійшла). Більше того – у UptimeRobot є можливість отримувати повідомлення про downtime навіть через RSS.
Тож всі мої проекти тепер додано у Uptime Robot, а портал з іграми ще й в Pingdom. Стережіться хостери, тепер я бачу ваші “косяки”!
Холодно зимой? Купите валенки и наслаждайтесь настоящим теплом!
Схожі записи
Якщо вам сподобалася стаття, буду вдячний за її підтримку у соціальних мережах (Twitter, Facebook, Google+ та вКонтактє)
Pingback:Демографія соціальних мереж 2012 | Українська блогосфера ()